Mezoterapi

Mezoterapi derinin orta tabakasına ilaç enjeksiyonu yöntemidir. İlk kez 1952 yılında Fransız hekim, Dr. Michel Pistor tarafından uygulanan mezoterapi yöntemi günümüze değin çok gelişim göstermiştir. Bugün mezoterapi birçok ülkede mezoterapi uygulama yeterliliği belgesine sahip hekimler tarafından yapılmaktadır. Mezoterapinin anavatanı olan Fransa’da her gün yaklaşık olarak 70 000 bin kişi mezoterapi olmaktadır.

Özellikleri:

  • İlaç karışımları amaca uygun seçilir

  • Düşük dozlarda verilir

  • Problemli bölgeye uygulanır

  • 2-6 mm uzunluğundaki çok ince özel iğneler kullanılır

  • Bölgeye göre özel bir teknikle yapılır

 

Mezoterapi selülitte etkili midir?

Kadınlarda östrojen hormonu etkisi ile cilt altı yağ hücrelerinin su ve tuz tutulumu ve yağ hacminin artması ile destek doku içine sıkışıp hareketsiz kalması sonucu cildin sert, pürüzlü bir görünüm alması selülit olarak tanımlanır. Selülit genel yağlanmadan farklı bir olgu olup diyetle, egzersizle veya diğer zayıflama yöntemleriyle tamamen ortadan kaldırılamaz. Ergenlik, hamilelik, menapoz öncesi, kürtaj, doğum ve düşüklerdeki hormon etkileri, doğum kontrol ilaçları kullanımı, aşırı şekerli ve yağlı beslenme, genetik yatkınlık selülit oluşumunda rol oynarlar.

Selülit sorununun çözümü için birçok tedavi yöntemi ileri sürülmektedir, ne yazık ki bunların bir kısmı bilimsel temelden yoksun ve yararsız uygulamalardır. Selülitin en etkin medikal tedavisimezoterapidir. Tedavinin amacı kan ve lenf dolaşımını düzenlemek, fazla yağların parçalanmasını sağlamak, böylece selülitli dokuyu ortadan kaldırmaktır. Parçalanan yağların yakılması için tedavi diyet ve egzersizle desteklenirse çok daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

 

Paylaş